Damiána
Pastala rozprostřená (Turnera diffusa, syn. Turnera aphorodisiaca),

Lidové léčitelství

Damiána bývá nejčastěji užívána v podobě čaje na léčbu kašle, zácpy a deprese. Údajně také pomáhá na fibromyalgii, rozedmu plic, nízkou hladinu testosteronu, frigiditu, impotenci, neplodnost, menopauzu, Parkinsonovu nemoc a mnoho věcí souvisejících s pohlavními orgány.

Afrodiziakální a rekreační užití

Damiána je v Mexiku používána jako tradiční ženské afrodisiakum. Čaj z damiány pijí ženy hodinu či dvě před pohlavním stykem kvůli lepšímu prožití aktu. Účinek bývá přisuzován aromatickým olejům rostliny a jejich dráždivosti. Zvýšení efektu lze dosáhnout kombinací s bobulemi floridské palmy Serenoa repens.

Damiána se používá k výrobě mexického likéru, jež bývá někdy přidáván do margarity. Také se kouří a pak jsou její účinky podobné marihuaně, ale mírnější a více relaxační. Užívá se také jako náhrada tabáku při kouření marihuany. Má synergické účinky s mučenkou, kouření těchto dvou rostlin spolu vede k extrémní relaxaci a podporuje lucidní snění. Také bývá součástí bylinných cigaret.


Popis

Damiána je od nepaměti využívána jako afrodiziakum pro muže i ženy. Již ve starém mayském léčebném kodexu byl zdůrazněn její vynikající astmatický vliv. Dnes nachází damiána své využití i v homeopatii. Po právu ji můžeme zařadit mezi léčivé byliny třetího tisíciletí.

Damiána je od pradávna používána k léčbě onemocnění horních cest dýchacích a průdušek, zejména pak průduškového astmatu. Dezinfekčně působí v celém močovém systému, podpůrně se podílí na léčbě tzv. prostatismu mladších mužů, kdy je prostata chronicky podrážděna. Podává se i při mužské a ženské neplodnosti. V kombinaci s dalšími bylinkami - měsíčkem, kontryhelem a chmelem pomáhá ženám překonávat potíže v klimakteriu. Společně s jinanem dvoulaločným a gotukolou je považována za mozkové tonikum. Damiánu je vhodné aplikovat též při endogenních depresích, zejména pak při útlumové fázi doprovázené celkovou apatií.

Použití Damiány

Damianaantidepresivní účinky, pomáhá zlepšit celkovou náladu a navozuje pocit pohody. Podporuje funkci centrálního nervového systému, upravuje a zlepšuje nervové reakce. Mezi mexickými bylinkáři je damiána velmi ceněná. V současné době se kvůli svým blahodárným účinkům přidává do energetizujících, euforizujících či afrodiziakálních potravinových doplňků a nápojů. Je oblíbená u mužů i žen žijících sexuálním životem i ve vyšším věku.

Prodáváme i v kapslích.

Účinné látky

Listy obsahují antibakteriální látku arbutin, řadu éterických olejů, fenolické glykosidy a terpeny

Výskyt

Oblasti výskytu damiany jsou Kalifornie, Mexico, Texas a celkově tropická Amerika. Damiana je keř malého vzrůstu se žlutými květy, jejichž vůně připomíná vůni heřmánku. Plody jsou malé pukavé tobolky, které údajně chutnají podobně jako fíky.

Příprava Damiány

Jednu čajovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 10-15 minut vylouhovat. Užívá se 2-4x denně 150 - 200 ml. Damiana má charakteristickou citronovou vůni a nasládlou chuť. Louhováním bylinky v alkoholu můžeme z damiány připravit tinkturu, kdy dávkujeme cca 1 kapku na 1 kg tělesné hmotnosti a rozdělíme do 2-3 dávek ze den.

Kategorie

Stres a nálada, Prostata, Paměť a soustředění, Nachlazení a kašel, Močové cesty, Menopauza, Ledviny, Energie a povzbuzení, Desinfekce, Afrodiziakum,

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Lidé s antidiabetickými léky by damianu užívat neměli.